İşletilen ormanda habitat ve ekolojik olarak değerli ağaçların...
Ayhan Küyük

Ayhan Küyük

Orman Mühendisi Diyor ki:

İşletilen ormanda habitat ve ekolojik olarak değerli ağaçların korunması..

30 Kasım 2020 - 13:21

 

Büyük, yaşlı ağaçlar özel görünümleri nedeniyle genellikle çevrelerinden kolayca ayrılır. Yaş ilerledikçe, ağaçlar, çeşitli özel türler için mikro yaşam alanları olan kabuk yaralanmaları, kırık dallar, ağaçkakan delikleri veya ölü odun gibi yaşlanma belirtileri gösterir. Kalın, budaklı ağaçların (habitat ağaçları,) ormanlar için neden önemli olduğunu göstermektedir. Biyolojik çeşitliliği teşvik eder, çam ormanlarında ağaç gençleşmesine katkıda bulunur, çığlara ve taş yongalarına karşı korur veya sudaki yapısal çeşitliliği arttırır. Ekolojik önemi ağacın türüne ve büyüklüğüne bağlıdır.

Habitat yapıları olan yaşlı ağaçlar (kovuklar, yaralanmalar, çatlaklar, kırık dallar, liken ve yosun örtüsü, vb.) Çok çeşitli hayvan yaşam alanı sunar. Ağaçkakanlar tarafından temizlenen ağaç oyuklarını kullanır.Çürümüş ahşap, memeliler ve Amfibiler ölü odun altında veya altında barınak ve yaşam alanı bulurlar. Buna ek olarak, çeşitli mantarlar, yosunlar ve likenler birçok tür için önemli habitatlar oluşturur.

Hektar başına üç veya daha fazla habitat ağacından, yeterli ekolojik ağaç olmadığı için ekolojik değeri düşük ağaçlar seçilmelidir. Ancak belirli sayıda habitat ağacını bırakmanın ne kolay ne de ucuz olduğunu göstermektedir.

Genellikle ekolojik değer sadece ağaçların yaşlanmasıyla ortaya çıkarlar. Araştırmalar artan çapla birlikte ağaçların ekolojik değerinin önemli ölçüde arttığını göstermektedir. ( r = 45 cm ).

Doğal ormanda çeşitlilik sunan türler olmasına karşın yönetilen ormanlarda eski, güçlü ağaç sıkıntısı vardır. Bu yüzden özel yapılara dayanan türler bu nedenle yönetilen ormanlarda yeterli geçim kaynağı bulamamakta ve birçoğu varlıklarında tehlike altındadır. Bu eksiklik, olgunlaşma ve yaşlanma sürecinden geçerek ölene kadar bireysel habitat ağaçlarını koruyarak en azından kısmen giderilebilir.

Ekolojik olarak değerli ağaçlar genellikle düşük kalitededir ve bu nedenle bakım sırasında kaldırılır. Tabii ki, niteliksel olarak fakir, ekonomik açıdan değersiz, ekolojik olarak değerli ağaçlar, niteliksel olarak değerli ağaçları tanıtmak için bakım sürecinde çıkarılır. Ancak habitat ağaçlarının korunması çok fonksiyonlu ekonomik ormanın da görevidir. Uzun vadede korunması gereken ağaçların seçimi ekolojik olarak gerçekten değerli ağaçlara odaklanmalıdır.

Ekolojik değeri yüksek ve aynı zamanda düşük ekonomik değeri olan ağaçlar mutlaka korunmalıdır. Gereken minimum miktarlar hektar başına 3 ila 10 habitat ağacıdır. Bu gereksinimleri karşılayacak ekolojik olarak değerli ağaçların olup olmadığı ya da istenen amacı yerine getirebildiği dikkate alınmalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar